čtvrtek 5. března 2009

Monitoring OK0EU

Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR provozuje spolu s qrp klubem soustavu radiomajáků na kmitočtu 3594,5 kHz. Jedná se celkem o pět majáků umístěných v:

Kašperských horách
Průhonicích
Panské Vesi
Dlouhá Louka
Vackově
majáky mají kmitočtový rozestup 4 Hz, každý s výkonem 1 W a velmi přesným a stabilním kmitočtem. Více o inromací naleznete na webu http://ok0eu.fud.cz

Majáky slouží k monitorování změn v ionosféře. Jedná se o téměř kolmou radiovou sondáž ionosféry, kde se průběžně registruje dopplerovský posun kmitočtu signálů jednotlivých majáků způsobených ději v ionosféře, která je ovlivňována několika faktory (denní rotace Země a s tím spojený denní chod expozice ionosféry slunečním ultrafialovým zářením, eruptivní činnost Slunce a s ní spojené rentgenovské záblesky a magnetické bouře, infrazvukové jevy v troposféře s vlivem na horní atmosféru). Vzhledem k prostorovému rozložení jednotlivých majáků na území Čech je na každém jednotlivém signálu konkrétního majáku vidět u některých jevů časový posun (zvláště pak u prostorově omezených driftujících jevů v ionosféře).

tyto majáky se dají velice jednoduše monitorovat i v radioamatérských podmínkách
ke sledování stačí přijímač s co nejmenším teplotní driftem, a vhodná antena pro 80m.
ke sledovaní se dá velmi dobře použít prgram spectrum lab. více o kontinuálním sledováni naleznate na: http://ok1dub.cz/ok0eu/. pro sledování je vhodné přijímač naladit na 3593,5 kHz čím vznikne zázněj zhruba okolo 1000 Hz. Po sledování vznikají násůedující grafy (výstup z programu spectrum lab).


Žádné komentáře: